Logowanie    |    Rejestracja   |

Galeria

Wasze zdjęcia

Od dłuższego czasu turyści zastanawiali się nad tym, czy opłaca się używać kart płatniczych za granicą, czy raczej zabrać na wakacje zapas gotówki. I nawet jeśli znajdą się tacy, którzy tego nie robili, to wkrótce na pewno zaczną.

Za granicą zawsze łatwiej i wygodniej jest płacić kartą, co mimo prowizji 3-4%, było znośne i wytłumaczalne. Transakcja zwykle była przewalutowana najpierw przez Visę na euro, a potem przez bank na złote. To kosztowało w sumie 3-4 proc.

Od kilkunastu miesięcy banki wprowadzają coraz wyższe prowizje za przewalutowania transakcji jako drugie obciążenie obok spreadu (różnica kursu zakupu i sprzedaży waluty). Od 1 czerwca posiadacze kont w Citi bank Handlowy, za każde przewalutowanie transakcji zagranicznej będą płacili 5,8% prowizji, zaś transakcje będą przewalutowywane bezpośrednio na złote po kursie organizacji płatniczej.

Powodem są administracyjne obniżki prowizji, jakie banki mogą pobierać od sklepów w Polsce za płatności kartami. W zeszłym roku tzw. opłata interchange została ścięta z ok.1,5 do 0,5%, zaś w tym roku spadnie do 0,2-0,3%. Skoro bankowcy nie mogą zarabiać na transakcjach kartami w kraju, to starają się wycisnąć jak najwięcej z tych zagranicznych.
Drugie wytłumaczenie to zmiany w rozliczaniu transakcji na linii banki - organizacje płatnicze. A więc przewalutowanie transakcji zagranicznych przez organizacje płatnicze nie tylko z waluty lokalnej na walutę rozliczeniową karty, ale od razu na walutę docelową. A więc jeśli płacimy w lirach w Turcji, to np. Visa od razu przeliczy transakcję na złote i przekaże do polskiego banku polską walutę, a nie euro.

 

źródło www.wyborcza.biz

I    Wyszukiwanie oferty

Nic prostszego. Możesz to zrobić idąc na skróty, korzystając z jednej z polecanych przez nas propozycji - znajdziesz je w czterech boksach ofertowych na dole strony i w zakładce menu głównego: Last Minute.
Jeżeli nie chcesz zdać się na nasz wybór, dajemy Ci do dyspozycji wyszukiwarkę ofert. Tu, na jej panelu głównym wyszukiwarki (u góry strony), wybierzesz od kiedy możesz podróżować i do kiedy najpóźniej musisz wrócić, ile dni chcesz spędzić na wakacjach, w ile osób chcecie podróżować i jakie kraje bierzesz pod uwagę w tych planach, w ilugwiazdkowych hotelach chcecie się zatrzymać i jaki typ wyżywienia najbardziej Wam odpowiada. Klikasz "Szukaj", by po chwili otrzymać listę imprez pasujących do Twoich kryteriów. Jeżeli wyników będzie dużo, to możesz je przefiltrować korzystając z dodatkowych kryteriów wyświetlonych na pionowym panelu obok wyników.

II    Schowek

Ofert wciąż zbyt wiele? Nie martw się - te najciekawsze wrzuć do schowka - na końcu porównasz te najlepsze z najlepszych. Oferty wyselekcjonowane przez Ciebie możesz też wysłać do znajomych wprost ze schowka.

III   Zgłoszenie

Kiedy odnajdziesz już propozycję idealną, wypełnij formularz rezerwacyjny i kliknij "Wyślij zgłoszenie". W tym samym momencie zostaniemy powiadomieni, że zgłaszasz chęć zakupu imprezy. Jeżeli nastąpi to w godzinach otwarcia biura, niezwłocznie skontaktujemy się z Tobą, potwierdzając ostatecznie dostępność i cenę imprezy. Jeżeli wyślesz zgłoszenie poza godzinami pracy biura, skontaktujemy się z Tobą zaraz po jego otwarciu. Jeżeli podtrzymasz chęć zakupu, otrzymasz numer rezerwacji i zostaniesz poproszony o dokonanie wpłaty należności. Formę odbioru dokumentów ustalisz z naszym konsultantem.

Gotowe.

Pamiętaj, że jeśli nie chcesz samodzielnie wyszukiwać oferty, zawsze możesz pominąć ten etap i od razu skontaktować się z nami.

Kiedyś stałym widokiem na polskich lotniskach były ogromne kolejki. Pasażerowie/turyści nie stali bowiem tylko w kolejkach do odprawy ale również (często nawet dłużej) w kolejkach po odbiór biletu / vouchera od przedstawiciela biura podróży. 

Tak naprawdę - wraz z pełną informatyzacją ruchu lotniczego - papierowe bilety przestały mieć jakiekolwiek znaczenie praktyczne, a ich produkcja i dystrybucja generuje koszty. Logiczną konsekwencją stała się rezygnacją większości polskich organizatorów z wydawania papierowych biletów. Vouchery zachowały jeszcze pewne znaczenie praktyczne - wymagają ich niektórzy hotelarze podczas zakwaterowania w hotelu.

 

W przypadku kiedy poinformujemy Cię, że dany organizator nie wydaje biletów / voucherów, zjawisz się na lotnisku na 2 godziny przed planowanym wylotem (w przypadku dreamslinerów na 3 godz.) i udasz się do stanowiska odpraw wskazanego na tablicy odlotów w hali odlotów. Do odprawy potrzebujesz, w takim przypadku, paszportu lub (w przypadku krajów Unii Europejskiej, Norwegii, Szwajcarii, Serbii, Gruzji) dowodu osobistego.

Jeżeli z jakichś przyczyn organizatror Twojej imprezy wydaje jednak bilety / vouchery wtedy prześlemy Ci je mailem lub wydrukujemy w naszym biurze (jak Ci wygodniej). Czasem (przeważnie w przypadku imprez egzotycznych z przelotem rejsowym) bilety trzeba będzie jak dawnie odebrać u przedstawiciela organizatora w hali odlotów.

 

  To my informujemy Cię czy i w jakiej formie potrzebujesz biletów / voucherów. Jeżeli nie jesteś pewny/a zapytaj!

Więcej artykułów…